Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Projektując budynek należy pamiętać o zabezpieczeniu go przeciw pożarom. Zabezpieczenia dzieli się na czynne i bierne. Do czynnych należą wszystkiego rodzaju czujniki i alarmy, które instaluje się w budynkach. Bierne różnią się od nich brakiem elektroniki czy technikom montażu.

Jakie istnieją bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe bierne?

Aby dobrze zabezpieczyć budynek przed pożarem należy zainstalować nie tylko czujniki dymu czy alarmy, równie istotne są bierne zabezpieczenia, czyli takie, które nie wymagają elektroniki i stosuje się na wcześniejszych etapach budowy. Bierne środki zabezpieczeń mają przede wszystkim ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia a nie jego wykrycie i informowanie o zagrożeniu, jak w przypadku zabezpieczeń czynnych. Najbardziej znanych biernych zabezpieczeń jest siedem.

  1. Pierwsze z nich to zabezpieczenie przepustów instalacyjnych w ścianach i stropach.
  2. Drugim jest zainstalowanie ogniochronnej obudowy systemów wentylacyjnych i klimatyzacji, np. specjalistycznymi płytami czy foliami, pozwoli to na nie przemieszczanie się ognia w szybach wentylacyjnych.
  3. Trzecim sposobem jest zabezpieczenie przewodów i torów kablowych, które na wypadek spięcia spowolni rozprzestrzenianie się ognia.
  4. Czwarta forma zabezpieczeń biernych to zabezpieczenie konstrukcji stalowych i drewnianych, np. specjalnymi farbami lub płytami, które wzmacniają konstrukcję w razie pożaru.
  5. Piąta możliwość to specjalistyczne zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych i budowlanych.
  6. Szósty sposób to przeciwpożarowe zabezpieczenie drzwi i okien.
  7. Ostatnią możliwością jest zamontowanie zewnętrznych barier i kurtyn ogniowych.

Wszystkie te sposoby zwiększają szansę na to by ogień nie rozprzestrzeniał się szybko i możliwa była jak najszybsza reakcja na zagrożenie, ze strony osób przebywających w budynku.

Montaż biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych w Rzeszowie

Nasza firma zajmuje się kompleksowym montażem każdego z wyżej wymienionych sposobów zabezpieczenia budynku przeciw pożarom. Jeśli pragniesz zabezpieczyć swój budynek przed ogniem skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zajmiemy się profesjonalnie każdym zleceniem i podpowiemy, które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego budynku.